kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Gazeta Podatkowa nr 33 (1699) z dnia 23.04.2020

Choroba młodocianego przez cały miesiąc

Młodociany zatrudniony w celu nauki zawodu przez cały miesiąc przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jego praktyczna nauka zawodu odbywa się w poniedziałki i piątki, a w pozostałe dni dokształca się w szkole. Jest to pierwsza chorobowa niezdolność pracownika do pracy. Czy pracodawca ma zapłacić wynagrodzenie chorobowe za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim, czy tylko za dni, w których młodociany powinien u niego pracować? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1274905)

Pracodawca jest obowiązany zapłacić pracownikowi młodocianemu wynagrodzenie chorobowe za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim, gdyż tak stanowi art. 92 § 2 K.p. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.).

W stosunku do pracowników młodocianych stosuje się kodeksowe przepisy dotyczące wynagrodzenia chorobowego, gdyż nie posiadają oni odrębnych uregulowań w tym zakresie. Jak stanowi art. 92 § 1 K.p., za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek m.in. choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną:

  • trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, lub
     
  • trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia,

pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że przepisy zakładowe przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy (art. 202 § 3 K.p.). Zatem czas nauki w szkole należy traktować jak czas pracy młodocianego. W przypadku zwolnienia lekarskiego obejmujące dni pracy i nauki młodocianego, pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe za wszystkie dni objęte tym zwolnieniem, bez względu na to, czy w tym czasie młodociany miał odbywać praktyczną naukę zawodu, czy uczyć się w szkole.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik młodociany przez cały miesiąc był niezdolny do pracy z powodu choroby i była to jego pierwsza choroba w bieżącym roku. Oznacza to, że za cały miesiąc pracodawca jest obowiązany wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe (do 33 dni w roku kalendarzowym).


Kalkulator wynagrodzenia chorobowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.