kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (396) z dnia 10.09.2015

Wysokość wynagrodzenia chorobowego pracownika wykonującego dwie umowy o pracę w jednym podmiocie

Z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, od 1 czerwca br. zawarliśmy drugą umowę o pracę, również na niepełny etat. W sierpniu br. pracownik chorował przez 9 dni. Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, należało zsumować wynagrodzenia z obydwu umów o pracę?

Nie. Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów o pracę należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego odrębnie dla każdej umowy.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, a więc także wynagrodzenia za czas choroby, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Powyższe wynika z art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej i art. 92 § 2 K.p.

Pracownik wykonujący pracę na podstawie dwóch umów o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z każdej umowy. Jeśli obydwie umowy (na różnego rodzaju prace) zawarł z tym samym pracodawcą, to rozliczenia składek pracodawca dokonuje od łącznego przychodu uzyskanego przez pracownika w danym miesiącu.

Podlegając ubezpieczeniom u jednego pracodawcy (płatnika składek), pomimo zawarcia dwóch umów o pracę, pracownik przedkłada tylko jedno zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA za czas choroby. Pracodawca powinien jednak ustalić dla niego dwie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego (a następnie zasiłku), oddzielnie dla każdej umowy o pracę - każda z nich obejmuje bowiem inny okres zatrudnienia. Zsumowanie wynagrodzenia z dwóch umów o pracę spowodowałoby zaniżenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, co przedstawia przykład na następnej stronie.

  Przykład  

Pracownik jest zatrudniony od 2 lat na 1/2 etatu za wynagrodzeniem 1.500 zł. Od 1 czerwca 2015 r. w tym samym podmiocie podjął pracę (inną rodzajowo od już wykonywanej) na 1/4 etatu i z tego tytułu uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 500 zł. W sierpniu br. chorował i przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres od 17 do 25 sierpnia 2015 r. (9 dni). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres:

  • od sierpnia 2014 r. do lipca 2015 r. z tytułu pierwszej umowy w wysokości 1.294,35 zł, tj. [(1.500 zł - 205,65 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy = 1.294,35 zł,
     
  • od czerwca do lipca 2015 r. z tytułu drugiej umowy w wysokości 431,45 zł, tj. [(500 zł - 68,55 zł) x 2 m-ce] : 2 m-ce = 431,45 zł.

Za 9 dni choroby pracownik otrzymał wynagrodzenie w kwocie 414,27 zł (310,68 zł + 103,59 zł), według wyliczenia:

  • 1.294,35 zł x 80% : 30 = 34,52 zł (stawka dzienna); 34,52 zł x 9 dni = 310,68 zł,
     
  • 431,45 zł x 80% : 30 = 11,51 zł (stawka dzienna); 11,51 zł x 9 dni = 103,59 zł.
Kalkulatory
Kalkulator wynagrodzenia chorobowego
dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

Gdyby wynagrodzenie z obydwu umów zostało zsumowane, to podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosłaby 1.366,26 zł, zgodnie z wyliczeniem: [(1.500 zł - 205,65 zł) x 10 m-cy] + [(1.500 zł + 500 zł - 274,20 zł) x 2 m-ce] = 16.395,10 zł; 16.395,10 zł : 12 m-cy = 1.366,26 zł. Za 9 dni choroby pracownik otrzymałby wynagrodzenie w wysokości 327,87 zł, tj. 1.366,26 zł x 80% : 30 = 36,43 zł (stawka dzienna); 36,43 zł x 9 dni = 327,87 zł, a więc niższe o 86,40 zł w stosunku do prawidłowo ustalonego.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.