kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (391) z dnia 1.07.2015

Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, który nie miał prawa do świadczenia za poprzedni okres choroby

Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na 3 dni marca br. zawierające kod literowy "C", w związku z czym nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego. Ponownie chorował przez 10 dni czerwca br. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi świadczenia, skoro przerwa w niezdolności do pracy była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe?

Nie wypłaca się świadczenia chorobowego za pierwsze 5 dni niezdolności do pracy z powodu choroby oznaczonej kodem literowym "C". Dlatego pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego za pierwszy okres niezdolności do pracy przypadającej w marcu (trwającej 3 dni). Nie była więc wówczas ustalana podstawa wymiaru świadczenia za czas choroby. Nie ma zatem zastosowania art. 43 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym nie ustala się nowej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdy w pobieraniu tego świadczenia nie było przerwy lub wystąpiła przerwa nieprzekraczająca trzech miesięcy kalendarzowych. Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za czas drugiej niezdolności do pracy (10 dni czerwca) stanowi zatem przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała ta niezdolność do pracy. Wynagrodzenie za marzec br. (miesiąc, w którym wystąpiła pierwsza niezdolność do pracy, za którą pracownik nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego) podlega uzupełnieniu, ponieważ pracownik przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

  Przykład  

Przyjmujemy założenia z pytania oraz dodatkowo, że pracownik do końca 2014 r. otrzymywał wynagrodzenie stałe w kwocie 2.500 zł, a od 1 stycznia 2015 r. uległo ono podwyższeniu do 2.700 zł. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w czerwcu 2015 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od czerwca 2014 r. do maja 2015 r.

Kalkulatory
Kalkulator wynagrodzenia chorobowego
dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

Za marzec 2015 r., w którym pracownik przez 3 dni chorował, nie nabywając prawa do świadczenia chorobowego, uzyskał wynagrodzenie w kwocie 2.430 zł. Po uzupełnieniu wyniosło ono 2.329,83 zł (2.700 zł - 370,17 zł).

Do obliczenia wynagrodzenia chorobowego za 10 dni czerwca br. przyjęto podstawę wymiaru w wysokości 2.229,16 zł, tj.: (2.500 zł - 342,75 zł) x 7 m-cy = 15.100,75 zł; (2.700 zł - 370,17 zł) x 5 m-cy = 11.649,15 zł; (15.100,75 zł + 11.649,15) : 12 m-cy = 2.229,16 zł.


Zwracamy uwagę!
Dni niezdolności do pracy z powodu choroby oznaczonej kodem literowym "C", podlegają wliczeniu do limitu 33 dni (14 dni), za które w roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do tego wynagrodzenia, a także do okresu zasiłkowego, pomimo że wynagrodzenie za te dni nie jest wypłacane. W bieżącym roku kalendarzowym pracownik może nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego jeszcze za 30 dni (33 dni - 3 dni) lub odpowiednio za 11 dni (14 dni - 3 dni).

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.