kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 10 (394) z dnia 20.05.2015

Ujęcie w księgach rachunkowych wynagrodzenia wypłaconego z tytułu umowy o dzieło

Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o dzieło, która została wykonana w marcu 2015 r. Jak zaksięgować wynagrodzenie z tytułu tej umowy, wypłacone w maju 2015 r.?

Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło uwzględnia się w księgach rachunkowych, podobnie jak w przypadku ewidencji kosztów wynagrodzeń z tytułu umów o pracę, według zasady memoriału, określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że koszty tej umowy zalicza się do kosztów miesiąca, którego umowa dotyczy. Jeśli więc umowa o dzieło została wykonana w marcu 2015 r., to niezależnie od tego, kiedy zostało wypłacone wynagrodzenie, koszt tej umowy należało ująć w księgach marca.

Ewidencja księgowa umowy o dzieło mogła przebiegać w księgach marca 2015 r., zapisem:

   a) koszt umowy o dzieło na podstawie rachunku:
      – Wn konto 40-4 "Wynagrodzenia" lub konto zespołu 5,
      – Ma konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
   b) zaliczka na podatek dochodowy:
      – Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      – Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne".

Zapisy w księgach rachunkowych maja 2015 r. będą dotyczyły wyłącznie uregulowania zobowiązania wobec wykonawcy dzieła:

      – Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      – Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".

Praca wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie stanowi dla jej wykonawcy tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Tym samym od wynagrodzenia uzyskanego za jej wykonanie zamawiający nie opłaca składek na te ubezpieczenia. Umowa taka powoduje obowiązek ubezpieczeniowy tylko w ściśle określonych sytuacjach, tj. jeżeli jest zawarta z podmiotem, z którym jej wykonawca pozostaje w stosunku pracy, lub jest zawarta z innym podmiotem, ale praca na jej podstawie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Aktywne druki i formularze
Wzory umów o dzieło dostępne są
w serwisie www.druki.gofin.pl
w zakładce Umowy

Jeśli chodzi o przepisy podatkowe, to wynagrodzenia z tytułu umowy dzieło zalicza się do kosztów uzyskania przychodów dopiero z chwilą, gdy zostaną zapłacone lub postawione do dyspozycji wykonawcy dzieła (zob. art. 23 ust. 1 pkt 55 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 updop).

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.