kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (385) z dnia 1.04.2015

Zapewnienie pracownikowi wynagrodzenia za pracę na poziomie minimalnym

Urząd miasta wypłaca pracownikom zatrudnionym w ramach robót publicznych wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1.459 zł oraz dodatek stażowy stanowiący 20% tego wynagrodzenia. Czy jest to prawidłowe z punktu widzenia gwarancji minimalnego wynagrodzenia za pracę zważywszy, że po odliczeniach składkowo-podatkowych osoby te otrzymują o 36 groszy mniej niż wynosi kwota wolna od potrąceń?

Wysokość wynagrodzenia za pracę jest zgodna z wymogami ustawowymi.

Pracodawca, u którego skierowani bezrobotni będą wykonywać prace interwencyjne, oraz organizator robót publicznych albo wskazany pracodawca, u którego będą wykonywane roboty publiczne, zawierają z bezrobotnymi umowy o pracę. Tak stanowi przepis § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. poz. 864). Osoby te mają zatem status pracowniczy, a wraz z nim gwarancję wynagrodzenia minimalnego.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) wysokość wynagrodzenia pracownika nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W bieżącym roku przy pełnym wymiarze czasu pracy wynosi ono 1.750 zł. Jedynie w pierwszym roku pracy wynagrodzenie to może być niższe i wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 1.400 zł).

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem:

  • nagrody jubileuszowej,
     
  • odprawy emerytalno-rentowej oraz
     
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Z wyjaśnień GUS (patrz: "Załącznik do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń", dostępny na stronie internetowej www.stat.gov.pl) wynika, że dodatek stażowy zalicza się do wynagrodzeń osobowych. W opisanych okolicznościach pewne wątpliwości może budzić sposób jego ustalenia, bowiem przysługuje na tym samym poziomie wszystkim pracownikom zatrudnionym w ramach robót publicznych. Przyjmując jednak, że jego wysokość jest adekwatna do stażu, należy uznać, iż we właściwy sposób "dopełnia" wynagrodzenie, które wynosi w sumie 1.750,80 zł (1.459 zł + 20% x 1.459 zł = 1.750,80 zł; 1.750,80 zł > 1.750 zł).

Kalkulatory
Kalkulator wynagrodzeń dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

W kwestii różnicy pomiędzy wynagrodzeniem wypłaconym, a kwotą wolną od potrąceń dla egzekucji niealimentacyjnej stanowiącą wynagrodzenie minimalne po odliczeniach składkowo-podatkowych wyjaśniamy, że dla ustalenia płacy minimalnej ważna jest jej wysokość przed tymi odliczeniami. Kwota wolna została zagwarantowana tylko dla potrzeb potrąceń i gdy takie nie mają miejsca, nie ma podstaw do badania pod tym kątem wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.

  Przykład  

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w ramach robót publicznych otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1.459 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 20% tego wynagrodzenia (łącznie 1.750,80 zł). Poziom jego płacy spełnia wymagania dotyczące wynagrodzenia minimalnego, pomimo iż po odliczeniach składkowo-podatkowych wynagrodzenie jest niższe niż kwota wolna od egzekucji niealimentacyjnych, co obrazuje poniższe wyliczenie (zakładamy, że zastosowanie znajdują podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwota zmniejszająca):

rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenie za pracę kwota wolna
kwota wynagrodzenia 1.750,80 zł 1.750,00 zł
składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika 240,03 zł 239,93 zł
pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne 135,97 zł 135,91 zł
zaliczka na podatek dochodowy 89,00 zł 88,00 zł
kwota wynagrodzenia po odliczeniach 1.285,80 zł 1.286,16 zł

Pracownikowi udzielono zaliczki, której nie rozliczył i zostanie ona potrącona z bieżącego wynagrodzenia za pracę.

Kwotę wolną od potrąceń należy ustalić od podstawy 1.750 zł po odliczeniach składkowo-podatkowych, czyli od kwoty 1.286,16 zł. Wynosi ona 964,62 zł (75% x 1.286,16 zł). Pracodawca będzie mógł potrącić maksymalnie 321,18 zł (1.285,80 zł - 964,62 zł).

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.