kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (383) z dnia 1.03.2015

Wysokość wynagrodzenia chorobowego ustalanego po urlopie rodzicielskim

Pracownica do 6 stycznia br. przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem. W dniu 7 stycznia br. korzystała z urlopu wypoczynkowego, a od 8 stycznia br. jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży (przedłożyła odpowiednie zaświadczenie lekarskie). Jakie świadczenia powinniśmy jej wypłacić za okres choroby i do jakiego terminu, jeśli z końcem marca 2015 r. nastąpi rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony?

Na wstępie należy wyjaśnić, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 K.p.), przy czym stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 K.p.).

Pracownica, o której mowa w pytaniu, przedłożyła zaświadczenie lekarskie dokumentujące stan ciąży, zatem zawarta z nią umowa o pracę na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu.

Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby, która powstała w styczniu 2015 r., pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego określonego w art. 92 K.p. Nie ma tu znaczenia, że bezpośrednio przed chorobą (lub z jednodniową przerwą na urlop wypoczynkowy), korzystała ona z urlopu rodzicielskiego. Za okres tego urlopu pobierała bowiem zasiłek macierzyński, którego nie wlicza się do limitu 33 dni, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego. Począwszy od 34. dnia choroby pracownica nabędzie prawo do zasiłku chorobowego - odpowiednio do zakończenia okresu niezdolności do pracy lub wyczerpania okresu zasiłkowego.

Ważne: Podstawy wymiaru zasiłku (również wynagrodzenia za czas choroby) nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Oznacza to, że nie należy ustalać na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego, a następnie zasiłku macierzyńskiego przysługujących pracownicy po urodzeniu kolejnego dziecka. Stanowi ją wynagrodzenie za ten sam okres, za który zostało przyjęte do obliczenia wcześniej pobieranego zasiłku macierzyńskiego. Należy jednak przy tym pamiętać, że podstawa wymiaru świadczeń przysługujących pracownicy zatrudnionej na cały etat nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę odpowiadającą 13,71% (art. 45 ustawy zasiłkowej), tj. w 2015 r. od kwoty 1.510,07 zł (1.750 zł - 239,93 zł).

Kalkulatory
Kalkulator urlopów macierzyńskich
i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl
  Przykład  

Pracownica korzystała z urlopów związanych z rodzicielstwem od 8 stycznia 2014 r. do 6 stycznia 2015 r. (52 tyg.). Wcześniej była niezdolna do pracy z powodu choroby od 3 września 2013 r. do 5 stycznia 2014 r. (125 dni). W umowie o pracę, zawartej w pełnym wymiarze czasu pracy, ma określone wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej.

Faktyczną podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownicę za okres od września 2012 r. do sierpnia 2013 r. w wysokości 1.351,88 zł [(4 m-ce x 1.294,35 zł) + (8 m-cy x 1.380,64 zł)] : 12 m-cy.

Kwota ta była niższa od najniższej podstawy wymiaru odpowiedniej dla okresu, za który wypłacane były świadczenia dla pracownicy, zatem do obliczenia podstawy wymiaru:

  • wynagrodzenia za czas chorobowy, a następnie zasiłku chorobowego za okres od 3 września do 31 grudnia 2013 r. przyjęto 1.380,64 zł (najniższą podstawę obowiązującą w 2013 r.),
     
  • zasiłku chorobowego, a następnie zasiłku macierzyńskiego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. przyjęto 1.449,67 zł (najniższą podstawę obowiązującą w 2014 r.),
     
  • zasiłku macierzyńskiego za okres od 1 do 6 stycznia 2015 r. przyjęto 1.510,07 zł (najniższą podstawę obowiązującą w 2015 r.).

Od 8 stycznia 2015 r. pracownica jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby (w nowym okresie zasiłkowym). Podstawa wymiaru przysługujących jej z tego tytułu świadczeń chorobowych nie podlega przeliczeniu, czyli nadal wynosi 1.351,88 zł. Ponieważ jest ona niższa od najniższej podstawy wymiaru obowiązującej w 2015 r., do obliczenia wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, należy przyjąć kwotę najniższą, czyli 1.510,07 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.