kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (379) z dnia 1.01.2015

Wynagrodzenie za pracę w razie absencji chorobowej

W listopadzie 2014 r. pracownik nie przepracował ani jednego dnia z powodu choroby. Na potwierdzenie przyczyn absencji przedłożył kilka zaświadczeń ZUS ZLA, które nie obejmują jednak "długiego weekendu" przypadającego w naszej firmie od 8 do 11 listopada (10 listopada był w zakładzie dniem wolnym za 1 listopada). Czy pracownik nabył prawo do wynagrodzenia za pracę, jeżeli ma ono charakter stały miesięczny?

Tak, pracownik nabył prawo do części wynagrodzenia.

Metodę obliczania wynagrodzenia o charakterze stałym miesięcznym w razie absencji w pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenie o wynagrodzeniu.

W przypadku choroby pracownika (także innych nieobecności tzw. zasiłkowych), stosuje się regulację zawartą w § 11 tego aktu prawnego. W myśl powołanego przepisu, w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p. (chorobowe) lub zasiłek (np. chorobowy, opiekuńczy), miesięczną stawkę wynagrodzenia:

  • dzieli się przez 30, a następnie
     
  • otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, dalej
     
  • obliczoną kwotę odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Niektórzy autorzy wskazując na fragment przepisu stanowiący o "przepracowanej części miesiąca" prezentują pogląd, że w okolicznościach wskazanych w pytaniu należy odstąpić od obliczeń i nie wypłacać żadnego wynagrodzenia za pracę, gdyż pracownik nie wykonywał pracy w ogóle. Z poglądem tym trudno się jednak zgodzić. Po pierwsze przepis odnosi się do "przepracowanej części miesiąca", a nie "dni przypadających do przepracowania", a następnie odpowiednio do "dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim", a nie "dni nieprzepracowanych". Konsekwentnie pojęcie to traktuje się szerzej, dzieląc miesiąc na część, za którą pracownik otrzymał świadczenia chorobowe oraz pozostałą, tzw. przepracowaną (niezależnie od rozkładu czasu pracy), nieobjętą zwolnieniem lekarskim, za którą pracownik zachował prawo do wynagrodzenia.

  Przykład  

Pracownik wykonuje pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku i jest wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 2.400 zł. Dzień 10 listopada 2014 r. był w zakładzie wolny w zamian za sobotnie święto 1 listopada 2014 r.

Pracownik w okresie od 1 do 7 oraz od 12 do 30 listopada 2014 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, co udokumentował stosownymi zaświadczeniami lekarskimi. Niezależnie od organizacji pracy za listopad powinien otrzymać tytułem wynagrodzenia za pracę 320 zł, co wynika z wyliczenia: 2.400 zł : 30 = 80 zł; 80 zł x 26 dni = 2.080 zł; 2.400 zł - 2.080 zł = 320 zł. Pracownikowi należało też wypłacić odpowiednio wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek.


Dodajmy, że ewentualny spór w sprawie stosowania bądź odstąpienia od stosowania przepisu § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu w sytuacji opisanej w pytaniu może zostać rozstrzygnięty jedynie w drodze postępowania przed sądem pracy.


Zwracamy uwagę!
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2013 r. pracownik, który w danym miesiącu przepracował pełny wymiar czasu pracy, a następnie przez pozostałą część tego miesiąca był nieobecny w pracy z powodu absencji zasiłkowej, ma prawo do wynagrodzenia za cały miesięczny wymiar czasu pracy, czyli pełnego wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej (por. UiPP nr 2/2014, str. 4-5). Zatem w sytuacji odwrotnej do rozpatrywanej, tj. gdyby niezdolność obejmowała tylko "długi weekend listopadowy" zdaniem resortu pracownik zachowałby prawo do pełnego wynagrodzenia, pomimo 4-dniowej niezdolności chorobowej.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.