kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (376) z dnia 10.11.2014

Premia uznaniowa w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracodawca wypłaca pracownikom uznaniowe premie miesięczne. W przepisach płacowych nie ma zapisów dotyczących zasad ich wypłaty. Czy premie należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik może, ale nie musi otrzymać premii za czas choroby?

Premia uznaniowa powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących za miesiąc, za który nie została wypłacona lub uległa zmniejszeniu o dni absencji chorobowej.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej, w podstawie wymiaru zasiłków nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłków zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeśli są one wypłacane za okresy ich pobierania. Jak wyjaśnił ZUS w ust. 218 komentarza do ustawy zasiłkowej (dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl), w razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okresy pobierania zasiłku uznaje się, że składnik ten nie przysługuje za te okresy i podlega wliczeniu do podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie jego wymiaru.

Powołane wyżej regulacje, na mocy art. 92 § 2 K.p., stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby.

Ważne: W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, a także te, których zasad wypłaty nie uregulowano w przepisach płacowych, pod warunkiem, że nie są wypłacane za okresy absencji chorobowej.

W związku z powyższym premia uznaniowa, o której mowa w pytaniu, może być wliczona do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za miesiąc, za który w związku z absencją chorobową została obniżona lub nie została wypłacona.

Z informacji podanych w pytaniu wynika, że nie można "z góry" określić, czy premia za dany miesiąc zostanie wypłacona w pełnej, czy też zmniejszonej wysokości. Nie zawsze więc będzie podlegała uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. W konsekwencji decyzję o wliczeniu premii do podstawy wymiaru świadczenia należnego za dany miesiąc można podjąć dopiero po wypłacie premii za ten miesiąc. Jeżeli bowiem pracownik, pomimo absencji chorobowej, otrzyma premię uznaniową za dany miesiąc w wysokości niepomniejszonej za czas absencji, to premia nie może zostać wliczona do podstawy wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne oraz premię przyznawaną według uznania pracodawcy. Premia może być wypłacona za okres choroby w pełnej wysokości, ale też może nie zostać przyznana w ogóle.

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 22 do 30 października 2014 r. (9 dni). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od października 2013 r. do września 2014 r. W okresie tym pracownik uzyskał, po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne, łącznie:

  • wynagrodzenie prowizyjne w kwocie 31.615,83 zł,
     
  • premię uznaniową w wysokości 6.215,32 zł.

Przyjmując, że premia uznaniowa za październik 2014 r. (w którym pracownik chorował) nie została zmniejszona za dni absencji chorobowej, to podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego, ustalona bez premii, wyniosła 2.634,65 zł, tj. (31.615,83 zł : 12 m-cy).

Gdyby jednak pracodawca obniżył premię za październik br. z powodu przebywania przez pracownika na zwolnieniu lekarskim, to podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosłaby 3.152,60 zł, tj. (31.615,83 zł + 6.215,32 zł) : 12 m-cy.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.