kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Gazeta Podatkowa nr 77 (1118) z dnia 25.09.2014

Wynagrodzenie za urlop z tytułu urodzenia dziecka

Naszemu pracownikowi urodziło się dziecko, w związku z tym wystąpił o dwa dni urlopu okolicznościowego. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, ponadto otrzymuje premię zależną od osiągnięcia określonej normy wydajności w pracy (ustalonej na mocy przepisu zakładowego). W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, jeżeli w miesiącu jego udzielenia nie wystąpiła ta premia, czy należy stosować przepisy o wynagrodzeniu urlopowym?

Pracownikowi w związku z urodzeniem się dziecka przysługują dwa dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Potocznie zwolnienie to nazywane jest urlopem okolicznościowym. Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia się dziecka pracownika ustalane jest na podstawie tzw. rozporządzenia wynagrodzeniowego (a nie urlopowego). Stosuje się więc § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 298 ze zm.).

Powyższe rozporządzenie w zakresie obliczania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego odsyła do przepisów dotyczących wynagrodzenia urlopowego, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. Różnica polega na tym, że tzw. zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, oblicza się tylko z tego miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy (bez cofania się do miesięcy poprzedzających). Taką metodykę wyliczania wynagrodzenia za urlopy okolicznościowe potwierdził Główny Inspektorat Pracy w stanowisku z dnia 2 lipca 2010 r. (znak pisma: GPP-110-4560-38-1/10/PE/RP).

Przykład 1

We wrześniu 2014 r. pracownik skorzystał z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się jego dziecka. Otrzymuje on stałe wynagrodzenie w kwocie 3.200 zł oraz premię miesięczną zależną od osiągnięcia zakładowej normy pracy. Pracownik, zatrudniony w tzw. normach podstawowych od poniedziałku do piątku, za miesiąc wrzesień nie wypracował tej premii. Otrzymał ją natomiast w poprzednim miesiącu. Za wrzesień br. pracownik otrzyma jedynie wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3.200 zł, gdyż niewypracowanie w tym miesiącu premii powoduje, że składnik ten nie jest uwzględniany w wynagrodzeniu za urlop okolicznościowy.


Przykład 2

We wrześniu 2014 r. pracownik korzystał z 2 dni zwolnienia od pracy w związku z zawarciem ślubu. Pracuje on w tzw. normach podstawowych, od poniedziałku do piątku. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 3.200 zł i premią miesięczną za osiągnięcie zakładowej normy pracy. We wrześniu br. wyniosła ona 260 zł. We wrześniu br. oprócz pełnego wynagrodzenia zasadniczego oraz wspomnianej premii otrzyma on wynagrodzenie za dwa dni zwolnienia od pracy ustalone ze zmiennych składników, w wysokości 25,92 zł, zgodnie z wyliczeniem:

  • wymiar czasu pracy we wrześniu br.: 176 godz.,
     
  • wymiar czasu pracy po obniżeniu o dni zwolnienia od pracy:
    176 godz. - (2 × 8 godz.) = 160 godz.,
     
  • wynagrodzenie ze zmiennych składników za 2 dni zwolnienia od pracy:
    260 zł : 160 godz. = 1,62 zł; 1,62 zł × 16 godz. = 25,92 zł

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.