kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 88 (1025) z dnia 4.11.2013

Wynagrodzenie za czas przepracowany i okres nieobecności w pracy

Pracownica zatrudniona w systemie podstawowym od 21 października 2013 r. przebywa na rocznym urlopie wychowawczym. Do 6 października br. świadczyła pracę, a w okresie od 7 do 20 października br. była chora. Otrzymuje ona wynagrodzenie zasadnicze, stały dodatek stażowy oraz dodatek funkcyjny w stałej wysokości. Jak obliczyć jej wynagrodzenie za okres pracy w październiku br.?

Pracownicy za październik 2013 r. przysługuje wynagrodzenie za pracę za część miesiąca oraz wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. Zarówno choroba pracownicy, jak i korzystanie z urlopu wychowawczego wpływa na wysokość jej wynagrodzenia za pracę.

Zasady obliczania wynagrodzenia w razie różnych nieobecności pracownika w pracy, jeżeli otrzymuje on tylko wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości, określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia… (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.). Regulacja § 11 ust. 1 powołanego rozporządzenia odnosi się do sytuacji, w której pracownik wynagradzany stałym miesięcznym wynagrodzeniem, za pozostałą część miesiąca otrzymuje wynagrodzenie określone w art. 92 K.p. (chorobowe) lub zasiłek. W podanym przypadku, w celu obliczenia stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca przy chorobowej absencji w pracy, należy:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
  • otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
  • obliczoną kwotę odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Nieco inną metodykę obliczania stałego miesięcznego wynagrodzenia, za przepracowaną część miesiąca należy zastosować w razie nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba, za czas której nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia. W takich okolicznościach właściwe jest uwzględnienie regulacji § 12 ust. 1 rozporządzenia, z której wynika, że przy obliczaniu stałego miesięcznego wynagrodzenia należy:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
  • obliczoną kwotę odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Biorąc pod uwagę wskazany sposób obliczania wynagrodzenia, stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika zostanie odpowiednio zmniejszone za czas chorobowej niezdolności pracownika do pracy oraz za czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Przykład

Pracownica zatrudniona na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin, wykonywała pracę do 6 października 2013 r. Od 7 do 20 października była chora, a od 21 października 2013 r. korzysta z urlopu wychowawczego. Na jej wynagrodzenie składa się pensja zasadnicza w wysokości 2.800 zł, dodatek stażowy w kwocie 280 zł oraz dodatek funkcyjny w wysokości 500 zł, co łącznie daje 3.580 zł. Za październik br. przysługiwało jej wynagrodzenie za pracę w kwocie 508,26 zł, zgodnie z wyliczeniem:

  • obniżenie wynagrodzenia ze względu na chorobę pracownicy:
    3.580 zł : 30 = 119,33 zł,
    119,33 zł × 14 dni = 1.670,62 zł,
  • obniżenie wynagrodzenia ze względu na urlop wychowawczy:
    3.580 zł : 184 godz. = 19,46 zł,
    19,46 zł × (9 dni × 8 godz.) = 1.401,12 zł,
  • obliczenie wynagrodzenia:
    3.580 zł - (1.670,62 zł + 1.401,12 zł) = 508,26 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.