kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (812) z dnia 20.07.2013

Ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po przyznaniu dodatku stażowego

Pracownik od kwietnia br. nabył prawo do dodatku stażowego, który zgodnie z regulaminem ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej. Czy do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w lipcu 2013 r. powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie za okres po przyznaniu dodatku?

Nie. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić przyjmując wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak stanowi art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej. Wynagrodzenie za okres krótszy niż 12 miesięcy uwzględnia się w podstawie wymiaru wówczas, gdy pracownik jest zatrudniony krócej lub przed powstaniem niezdolności do pracy miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy (art. 36 ust. 2art. 40 ustawy zasiłkowej).

Nabycie przez pracownika prawa do dodatku stażowego nie powoduje skrócenia okresu, za który wynagrodzenie przyjmuje się do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

Zatem do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w lipcu 2013 r. należy przyjąć wynagrodzenie za okres od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. (zakładając, że w każdym z tych miesięcy pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy). Dodatek stażowy należy doliczyć do wynagrodzenia za miesiące, za które został wypłacony, tj. za kwiecień, maj i czerwiec 2013 r. Oczywiście kwoty wynagrodzeń i dodatku należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika (w wysokości odpowiadającej 13,71%).

Dodajmy, że przyznanie prawa do dodatku stażowego w okresie pobierania świadczeń chorobowych (lub w przerwie w niezdolności do pracy nieprzekraczającej 3 miesięcy kalendarzowych) także nie powoduje ustalenia nowej podstawy wymiaru wypłacanego już świadczenia ani też przeliczenia tej podstawy.

Przykład

Pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za 10 dni lipca 2013 r. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe w wysokości 2.700 zł oraz od 1 kwietnia 2013 r. dodatek stażowy w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego (czyli 135 zł). Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi 2.358,95 zł, według wyliczenia:

  • (2.700 zł - 370,17 zł) x 9 m-cy = 20.968,47 zł,
     
  • [(2.700 zł + 135 zł) - 388,69 zł] x 3 m-ce = 7.338,93 zł,
     
  • (20.968,47 zł + 7.338,93 zł) : 12 m-cy = 2.358,95 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.