kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (337) z dnia 1.04.2013

Obliczenie wysokości zasiłku dla pracownika po ponownym zatrudnieniu w tej samej firmie

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem w związku z przejściem na emeryturę. Od następnego dnia zawarliśmy z nim nową umowę, w tym samym wymiarze czasu pracy, ale na innym stanowisku i z innym (niższym) wynagrodzeniem. Po dwóch miesiącach pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Powyższe wynika z art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej, który na mocy art. 92 § 2 K.p. stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Zgodnie z powołanym przepisem, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku (wynagrodzenia chorobowego) uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane u pracodawcy w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Obliczając podstawę wymiaru zasiłku, w razie zatrudnienia bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie następujących kolejno po sobie umów o pracę sumuje się wynagrodzenia wypłacone z tytułu tych umów (por. ust. 157 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku, o którym mowa w pytaniu. Nie ma więc znaczenia z jakich przyczyn rozwiązano umowę o pracę. Na sposób ustalenia podstawy wymiaru nie ma też wpływu zmiana stanowiska pracy i zmniejszenie wysokości wynagrodzenia. Istotne jest, że pomiędzy umowami o pracę nie wystąpiła przerwa przypadająca na dzień roboczy oraz nie miała miejsca zmiana wymiaru czasu pracy.

  Przykład  

Z dniem 28 lutego 2013 r. rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem "pełnoetatowym", który przeszedł na emeryturę. Od 1 marca 2013 r. został on ponownie zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, z tym że na innym stanowisku. Jego wynagrodzenie przed przejściem na emeryturę wynosiło 3.200 zł, natomiast od 1 marca 2013 r. określono wynagrodzenie w wysokości 1.700 zł. W okresie od 1 do 12 kwietnia 2013 r. (12 dni) pracownik choruje. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. w wysokości 2.653,42 zł, według wyliczenia:

(3.200 zł - 438,72 zł) x 11 m-cy = 30.374,08 zł,

(1.700 zł - 233,07 zł) x 1 m-c = 1.466,93 zł,

(30.374,08 zł + 1.466,93 zł) : 12 m-cy = 2.653,42 zł.

Za 12 dni choroby pracownik uzyska wynagrodzenie w kwocie 849,12 zł, tj. 2.653,42 zł x 80% : 30 = 70,76 zł (stawka dzienna); 70,76 zł x 12 dni = 849,12 zł.


Zwracamy uwagę!
Gdyby kolejna umowa o pracę została zawarta po przerwie przypadającej na dzień roboczy lub w innym wymiarze czasu pracy, to do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należałoby przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za pełne kalendarzowe miesiące od zawarcia tej umowy (odpowiednio uzupełnione wynagrodzenie za miesiąc, w którym zawarto umowę, gdyby niezdolność do pracy powstała w tym samym miesiącu).

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.