kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (335) z dnia 1.03.2013

Obliczenie wysokości wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym

Pracownica zatrudniona w naszej firmie od kilku lat, do połowy lutego br. przebywała na 2-letnim urlopie wychowawczym. Od następnego dnia nie zgłosiła się do pracy, tylko dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem literowym "B". Czy obowiązuje ją okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego? W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru świadczeń za czas choroby?

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego (także zasiłku chorobowego) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresów tego ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi była spowodowana m.in. urlopem wychowawczym. Powyższe wynika z art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej w związku z art. 92 § 3 pkt 2 K.p. Z pytania wynika, że pracownica posiada okres ubezpieczenia chorobowego uprawniający do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy powstałej bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego. Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy ustalić zgodnie z art. 36 ustawy zasiłkowej, czyli przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przepisy ustawy zasiłkowej nie określają zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków w sytuacji, gdy pracownik przez cały okres, z którego przyjmuje się wynagrodzenie do jej obliczenia nie świadczył pracy z powodu przebywania na urlopie wychowawczym. W tej kwestii stanowisko zajął ZUS, który w ust. 195 komentarza do ustawy zasiłkowej wyjaśnił, że jeśli niezdolność do pracy powstała bezpośrednio po urlopie wychowawczym, trwającym przez 12 miesięcy poprzedzających chorobę, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia) stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W razie gdy pracownik nie uzyskał w tym miesiącu żadnego wynagrodzenia, do podstawy wymiaru należy przyjąć odpowiednio:

  • wynagrodzenie w wysokości określonej w umowie o pracę, pomniejszonej o kwotę odpowiadającą składkom na ubezpieczenia społeczne finansowanym przez pracownika (jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe),
     
  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy (jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne).

W sytuacji gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie mieszane (np. stałą stawkę miesięczną oraz zmienną premię), przy ustalaniu podstawy wymiaru stosuje się obydwie podane wyżej metody.

  Przykład  

Pracownica po trwającym 2 lata urlopie wychowawczym, udzielonym jej do 14 lutego 2013 r., stała się niezdolna do pracy z powodu choroby od 15 lutego do 16 marca 2013 r. (30 dni). Zaświadczenie lekarskie zawiera kod literowy "B". Za okres tej niezdolności przysługuje pracownicy wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinno stanowić przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres od lutego 2012 r. do stycznia 2013 r. Ponieważ w tym czasie pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, do ustalenia podstawy wymiaru należy przyjąć wynagrodzenie za luty 2013 r.

W umowie o pracę określono pracownicy wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 1.800 zł oraz zmienną premię miesięczną. W zakładzie pracy na takim stanowisku są zatrudnione jeszcze 3 osoby, które otrzymały premię za luty br. w łącznej kwocie 1.188,21 zł (kwota pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracowników).

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi kwota 1.949,29 zł, na którą składa się:

  • wynagrodzenie określone w umowie o pracę: 1.800 zł - 246,78 zł = 1.553,22 zł,
     
  • przeciętna premia: 1.188,21 zł : 3 = 396,07 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.