kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 37 (1808) z dnia 10.05.2021

Świadczenie rehabilitacyjne (nie) dla ubezpieczonej w ciąży, która wykorzystała dopiero 182 dni okresu zasiłkowego

Pracownica będąca w ciąży przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Niedługo zakończy się jej 182-dniowy okres zasiłkowy, a do terminu porodu zostały jej jeszcze dwa miesiące. Czy w tym przypadku powinna ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego?

NIE. Gdy niezdolność do pracy ubezpieczonej przypada na okres ciąży, przysługuje jej prawo do korzystania z zasiłku chorobowego przez dłuższy okres. Dopiero gdy i on okaże się niewystarczający na odzyskanie zdolności do pracy, ubezpieczona może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, co w sytuacji opisanej w pytaniu wydaje się mało prawdopodobne.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przyznawane jest ono na zasadach określonych w art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 8 i art. 9 precyzuje, jak długo można korzystać z zasiłku chorobowego. Świadczenie to jest należne przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, nie dłużej jednak niż przez:

  • 182 dni lub
  • 270 dni - jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży.

Do tego tzw. podstawowego lub wydłużonego okresu zasiłkowego wlicza się:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, a także
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Świadczenie rehabilitacyjne z założenia więc przyznawane jest ubezpieczonym spełniającym określone warunki od następnego dnia po wykorzystaniu pełnego, odpowiednio 182- lub 270-dniowego, okresu zasiłkowego.


Kalkulator obliczania okresu zasiłkowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


Z pytania wynika, iż niezdolna do pracy pracownica jest w ciąży. Jeśli ten fakt jest/będzie potwierdzony/potwierdzany:

  • kodem literowym "B" na poszczególnych zaświadczeniach lekarskich, stwierdzających jej niezdolność do pracy (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej) lub
  • odrębnym zaświadczeniem, sporządzonym na zwykłym druku, stwierdzającym stan ciąży,

to, biorąc pod uwagę termin porodu (za dwa miesiące), będzie ona mogła korzystać z zasiłku chorobowego do dnia poprzedzającego przyjście dziecka na świat.

Natomiast od dnia porodu nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego (przykład).

Przykład

Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu, jest nieprzerwanie niezdolna do pracy od 18 listopada 2020 r. i od tego dnia jest jej liczony okres zasiłkowy, który w podstawowym, tj. 182-dniowym, wymiarze zakończyłby się z dniem 18 maja 2021 r. Ponieważ jednak pracownica jest w ciąży, co każdorazowo potwierdzane jest przez lekarza kodem "B" wpisywanym na wystawianych jej zaświadczeniach lekarskich, ma ona prawo do korzystania z zasiłku chorobowego przez wydłużony, tj. 270-dniowy okres zasiłkowy, a więc z założenia do 14 sierpnia 2021 r. Zakładając, że pracownica urodzi zgodnie z planowanym terminem porodu, wyznaczonym na dzień 12 lipca 2021 r., nie będzie musiała:

- ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego lub
- występować o zasiłek macierzyński przed przewidywaną datą porodu.

Na podstawie wystawianych jej zaświadczeń lekarskich oraz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka będzie jej przysługiwał:

- zasiłek chorobowy - do 11 lipca 2021 r. (a więc łącznie przez 236 dni - wliczając w to wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni tej niezdolności do pracy) oraz
- zasiłek macierzyński - począwszy od dnia porodu, tj. od 12 lipca 2021 r.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.