kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Gazeta Podatkowa nr 78 (1640) z dnia 30.09.2019

Ustalanie okresu zasiłkowego dla pracownika ubiegającego się o świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik, który korzystał już ze świadczenia chorobowego w okresie od 21 do 23 lutego 2019 r., obecnie choruje nieprzerwanie od 4 maja 2019 r. Ponieważ nie odzyskuje zdolności do pracy, będzie ubiegał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. We wniosku o to świadczenie muszę podać, kiedy zakończy się okres zasiłkowy. Czy przy jego ustalaniu powinnam uwzględnić okres tej poprzedniej niezdolności do pracy? Dodam, że zaświadczenia lekarskie nie zawierały żadnych kodów literowych. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1242617)

NIE. Okres poprzedniej niezdolności do pracy pracownika nie powinien być uwzględniony w okresie zasiłkowym, z uwagi na zbyt długą przerwą między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy. To, czy zaświadczenie lekarskie wystawione mu po przerwie zawierało określony kod literowy nie ma tu żadnego znaczenia.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Mowa o tym w art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 8 i 9 reguluje kwestię tzw. okresu zasiłkowego.

W świetle przywołanych przepisów:

  • zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, nie dłużej jednak niż odpowiednio przez 182 dni lub - gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni,
     
  • do okresu zasiłkowego:
    • wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy/niemożności wykonywania pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (kod "A" na zaświadczeniu lekarskim),
       
    • nie dolicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w tzw. okresie wyczekiwania na zasiłek, o którym mowa w art. 4 ustawy zasiłkowej, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem wynoszącego 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.


Kalkulator obliczania okresu zasiłkowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


Jeśli natomiast przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy przekracza 60 dni, to niezależnie od tego, czy zostały one spowodowane tą samą czy inną chorobą, okresy tych niezdolności nie są zliczane do jednego okresu zasiłkowego. Co prawda organ rentowy w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, przewidział pewne odstępstwo od tej reguły, jednak, moim zdaniem, w omawianym przypadku nie ma ono zastosowania.

Z pytania wynika, że poprzednia niezdolność do pracy pracownika zakończyła się z dniem 23 lutego 2019 r., a ponowna powstała w dniu 4 maja br. Przerwa między nimi wyniosła więc ponad 60 dni (dokładnie 69 dni), a to oznacza, że nie należy tych okresów zliczać do jednego okresu zasiłkowego.

W efekcie obecny okres zasiłkowy, który rozpoczął się 4 maja 2019 r., zakończy się pracownikowi z dniem 1 listopada 2019 r. lub - gdy jego niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - 28 stycznia 2020 r. Ewentualne prawo do świadczenia rehabilitacyjnego pracownik uzyska więc odpowiednio począwszy od 2 listopada 2019 r. lub 29 stycznia 2020 r.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.