kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (318) z dnia 10.06.2012

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia gdy pracownik przebywał na szkoleniu

Pracodawca wysłał kierowcę na szkolenie, które obywało się od poniedziałku do piątku w godzinach pracy pracownika. Jak obliczyć jego wynagrodzenie za ten okres, jeżeli pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną, a ponadto w miesiącu tym pracował w godzinach nadliczbowych, za co otrzyma wynagrodzenie i dodatki?

Informacje zawarte w pytaniu nie są wystarczające do jednoznacznego rozstrzygnięcia sposobu obliczenia wynagrodzenia za okres szkolenia pracownika-kierowcy. W praktyce mogą bowiem wystąpić zarówno sytuacje, w których składniki zmienne przyjmuje się do podstawy wynagrodzenia za okres nieobecności w wysokości wypłaconej w poprzednich okresach, jak i takie, w których istotne będą składniki bieżące. Jeżeli przyjmiemy, że mamy do czynienia ze szkoleniem z zakresu bhp, które na mocy art. 2373 § 3 K.p. zawsze ma charakter odpłatny, bądź innym szkoleniem, odbywanym w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych na podstawie art. 1031 K.p., to wyliczenie wynagrodzenia za ten okres odbywa się według drugiej z metod.

Ważne: Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Tak wynika z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. Potwierdził to Główny Inspektorat Pracy w stanowisku z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzenia za tzw. urlop okolicznościowy (znak pisma: GPP-110-4560-38-1/10/PE/RP). Zatem w przypadku wystąpienia składników zmiennych należy:

  • ustalić podstawę wymiaru według zasad urlopowych z uwzględnieniem różnic, o których mowa wyżej, a następnie
     
  • podzielić podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona podstawa (tu z bieżącego miesiąca), dalej
     
  • pomnożyć tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy.

Wyjaśniamy, że wynagrodzenie i dodatki za godziny nadliczbowe są przez przepisy urlopowe uznane za składniki zmienne zaliczane do podstawy wymiaru. Powyższe wynika z faktu, iż nie znajdują się one w katalogu wyłączeń znajdującego się w § 6 rozporządzenia urlopowego. W świetle powyższego usprawiedliwiona wydaje się teza, że przepisy prawa w tym zakresie tworzą pewną fikcję zakładającą, że w okresie odpłatnej nieobecności w pracy pracownik pracowałby w godzinach nadliczbowych.

  Przykład  

Pracownik zatrudniony w normach podstawowych, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym, w czerwcu 2012 r. brał udział w tygodniowym szkoleniu (5 dni po 8 godz.). Za ten okres zachował prawo do wynagrodzenia obliczanego według zasad określonych w § 5 rozporządzenia o wynagrodzeniu. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 2.000 zł i w miesiącu odbywania szkolenia przepracował 7 godzin nadliczbowych z przekroczenia dobowego w porze dziennej, za które otrzyma wynagrodzenie i dodatki na łączną kwotę 131,25 zł. Pracownikowi wypłacono za ten miesiąc pełne wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie wraz z dodatkami za godziny nadliczbowe oraz wynagrodzenie za nieobecność w pracy spowodowaną szkoleniem ze składników zmiennych w kwocie 41,20 zł, według wyliczenia: 131,25 zł : [(160 godz. - 40 godz.) + 7 godz.] = 1,03 zł, 1,03 zł x 40 godz. = 41,20 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

Kalkulatory

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.