kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (1016) z dnia 20.03.2019

Ustalenie wynagrodzenia pracownika w razie zmiany etatu w trakcie miesiąca

Pracownikowi niepełnoetatowemu, który wynagradzany jest stałym miesięcznym wynagrodzeniem, pracodawca w trakcie miesiąca (od 19 marca br.) podwyższył wymiar czasu pracy do pełnego oraz wynagrodzenie. Przy zatrudnieniu na 3/4 etatu pracownik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2.700 zł, a przy pełnym etacie wynosi ono 4.200 zł. Pracownik, będąc zatrudnionym na 3/4 etatu, świadczył pracę po 6 godzin, a przy pełnym etacie wykonuje ją po 8 godzin na dobę (w każdym przypadku od poniedziałku do piątku). W jaki sposób ustalić wynagrodzenie pracownika za marzec 2019 r.?

Kwestia ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia, gdy w trakcie miesiąca dochodzi do zmiany wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia (lub tylko etatu), nie została uregulowana w przepisach z zakresu prawa pracy. W sprawie tej stanowisko zajął jednak Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-471-4560-24/09/PE/RP.GIP stwierdził w nim, że sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika otrzymującego stałe miesięczne wynagrodzenie, któremu w trakcie miesiąca został podwyższony lub zmniejszony wymiar czasu pracy, nie został wprost uregulowany w przepisach. W tej sytuacji należy stosować odpowiednio § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Należy zatem miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu (wynikających z wymiaru etatu, w którym był zatrudniony pracownik), a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin, jaką przepracował zgodnie z dotychczasowym wymiarem czasu pracy. Obliczona kwota będzie stanowiła wynagrodzenie za część miesiąca przepracowanego według dotychczasowego wymiaru.

Ten sam sposób należy zastosować do obliczenia wynagrodzenia za drugą część miesiąca, w trakcie której pracownik świadczył pracę w zmienionym wymiarze czasu pracy.

Na miesięczne wynagrodzenie pracownika będzie składała się suma obliczonych kwot wynagrodzenia należnego za pracę w dotychczasowym wymiarze czasu pracy i po jego zmianie.

Podsumowując

Aby obliczyć łączne wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną za przepracowany miesiąc, w sytuacji zmiany jego wysokości oraz etatu w trakcie miesiąca, należy odrębnie obliczyć wynagrodzenia za pracę w określonym wymiarze etatu, a następnie je zsumować. Podstawę wyliczeń stanowi wysokość wynagrodzenia przed zmianą oraz po zmianie. Jeżeli zmiana wysokości wynagrodzenia połączona jest ze zmianą wymiaru czasu pracy, przy obliczeniach trzeba także uwzględnić zmieniony wymiar czasu pracy.

Przykład

Pracownik był zatrudniony na 3/4 etatu do 18 marca 2019 r. Wykonywał on wówczas pracę po 6 godzin na dobę w dniach od poniedziałku do piątku w ramach podstawowej organizacji czasu pracy. Od 19 marca br. pracodawca podwyższył mu (za jego zgodą) wymiar czasu pracy do pełnego etatu. Obecnie pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. W czasie wykonywania pracy na 3/4 etatu pracownik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2.700 zł, a po zmianie etatu jego wynagrodzenie wynosi 4.200 zł.

Wymiar czasu pracy pracownika w marcu br. w czasie wykonywania pracy na 3/4 etatu: 3/4 etatu × [(40 godz. × 4 tyg.)+ (8 godz. × 1 dzień)] = 126 godz. Przy czym w okresie od 1 do 18 marca br. pracownik przepracował 72 godz.

Natomiast wymiar czasu pracy w marcu br. przy wykonywaniu pracy na pełny etat wynosi 168 godz., a w okresie od 19 do 31 marca br. pracownik przepracuje 72 godz.

Obliczenie wynagrodzenia za marzec 2019 r.:

  • wynagrodzenie za okres od 1 do 18 marca br. przy zatrudnieniu na 3/4 etatu i wymiarze czasu pracy wynoszącym 126 godzin:
     
    • 2.700 zł : 126 godz. = 21,43 zł,
       
    • 21,43 zł × 72 godz. = 1.542,96 zł;
       
  • wynagrodzenie za okres od 19 do 31 marca br. przy zatrudnieniu na pełny etat i wymiarze czasu pracy wynoszącym 168 godzin:
     
    • 4.200 zł : 168 godz. = 25 zł,
       
    • 25 zł × 72 godz. = 1.800 zł;
       
  • łączne wynagrodzenie pracownika za marzec br.:
     
    1.542,96 zł + 1.800 zł = 3.342,96 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.