kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Gazeta Podatkowa nr 14 (1576) z dnia 18.02.2019

Podstawa chorobowego po zmianie etatu

Pracownica była zatrudniona od stycznia do października 2018 r. na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 550 zł. Od 1 listopada 2018 r. zmieniono jej wymiar etatu na pełny, z wynagrodzeniem odpowiednio w 2018 r. - 2.100 zł, a w 2019 r. - 2.250 zł. Od 14 lutego 2019 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim (jest w ciąży). Od jakiej kwoty wyliczyć przysługujące pracownicy wynagrodzenie chorobowe? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1205718)

W przypadku pracownika za czas jego niezdolności do pracy pracodawca w pierwszej kolejności wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Jest ono należne za czas trwający łącznie do 33 lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Ponadto wynagrodzenie chorobowe wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Kwestie te w sposób szczegółowy określa art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Natomiast gdy niezdolność powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Tak wynika z art. 36 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Kwestią istotną przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych jest zmiana wymiaru etatu. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi bowiem wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegająca na zmianie wymiaru czasu pracy, nastąpiła w:

  • miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub
     
  • miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy uwzględnianych przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku.

Tak stanowi art. 40 ustawy zasiłkowej.

Przy czym, w przypadku pracowników ustawodawca zastrzegł, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej).


Kalkulator najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


Ponieważ zmiana wymiaru czasu pracy pracownicy, o której mowa w pytaniu, miała miejsce w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego (i/lub zasiłku chorobowego w przypadku dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy) stanowi wynagrodzenie wypłacone jej za okres od 1 listopada 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., a więc po zwiększeniu wymiaru czasu pracy. Jeśli tak ustalona faktyczna podstawa wymiaru okaże się niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia, to należy ją z urzędu podnieść do takiej wartości (przykład).

Przykład

Pracownica, o której mowa w pytaniu, zatrudniona od 1 stycznia do 31 października 2018 r. na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 550 zł, a od 1 listopada 2018 r. w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem odpowiednio w 2018 r. - 2.100 zł, a w 2019 r. - 2.250 zł, w dniu 14 lutego 2019 r. stała się niezdolna do pracy przez okres 15 dni. Jej niezdolność występuje w trakcie ciąży.

Do ustalenia podstawy wymiaru należnego jej wynagrodzenia chorobowego przyjęto wypłacone jej wynagrodzenie za okres od listopada 2018 r. do stycznia 2019 r. Ustalona podstawa wymiaru chorobowego wyniosła 1.855,23 zł i została obliczona w następujący sposób:

- (2.100 zł - 287,91 zł) × 2 = 3.624,18 zł,
- (2.250 zł - 308,48 zł) × 1 = 1.941,52 zł,
- 3.624,18 zł + 1.941,52 zł = 5.565,70 zł,
- 5.565,70 zł : 3 = 1.855,23 zł.

Ustalona podstawa wymiaru chorobowego należnego za okres od 14 do 28 lutego 2019 r. okazała się niższa od najniższej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, wynoszącej 1.941,52 zł od dnia 1 stycznia 2019 r.

Ustaloną faktyczną podstawę wymiaru chorobowego (1.855,23 zł) podniesiono do kwoty 1.941,52 zł i od tej wartości ustalono kwotę należnego pracownicy wynagrodzenia chorobowego.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.