kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (951) z dnia 1.06.2017

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego, gdy niezdolność do pracy powstanie w pierwszych miesiącach zatrudnienia

W kwietniu 2017 r. zatrudniliśmy pracownika, który zachorował jeszcze w tym samym miesiącu. Spełnia on warunek posiadania 30-dniowego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, nabył więc prawo do wynagrodzenia chorobowego. W jaki sposób ustalić podstawę jego wymiaru?

Zgodnie z art. 92 § 2 Kodeksu pracy, do obliczenia podstawy wymiaru i wysokości wynagrodzenia za czas choroby stosuje się przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.

Jak stanowi art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby) przysługującego pracownikowi, którego niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez niego za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, tak jak w przypadku przedstawionym w pytaniu, podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy (art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Gdyby więc pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca i zachorował w miesiącu następnym, to do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego zostałoby przyjęte wynagrodzenie uzyskane za pierwszy miesiąc pracy poprzedzający powstanie niezdolności do pracy. Ponieważ pracownik, o którym mowa w pytaniu, zachorował w tym samym miesiącu, w którym został zatrudniony, do obliczenia wysokości wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć wynagrodzenie, jakie by uzyskał, gdyby wykonywał pracę przez cały miesiąc, tzw. wynagrodzenie uzupełnione.

Przykład

Pracownik zatrudniony od 3 kwietnia 2017 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby od 20 do 30 kwietnia 2017 r. (udowodnił wcześniejszy, 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego). W umowie o pracę pracownik ma określone wynagrodzenie:

  1. W stałej miesięcznej wysokości 2.800 zł.
    Jako podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjęto kwotę określoną w umowie o pracę, pomniejszoną o kwotę odpowiadającą składkom na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe w części finansowanej przez pracownika, czyli 2.416,12 zł, według wyliczenia:
    2.800 zł - 383,88 zł = 2.416,12 zł.
     
  2. W stawce akordowej.
    Za przepracowane w kwietniu 2017 r. 12 dni z obowiązujących w tym miesiącu 19 dni pracownik uzyskał 1.896 zł. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjęto uzupełnione wynagrodzenie za ten miesiąc w wysokości 2.590,43 zł, tj.
    1.896 zł - 259,94 zł = 1.636,06 zł,
    1.636,06 zł : 12 dni × 19 dni = 2.590,43 zł.

Gdyby pracownik zatrudniony w trakcie miesiąca zachorował w miesiącu następnym (np. dopiero w maju 2017 r.), to podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiłoby wynagrodzenie za pierwszy pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia, czyli miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Wówczas do podstawy wymiaru zostałoby przyjęte uzupełnione wynagrodzenie za ten drugi miesiąc, nawet gdyby w tym miesiącu pracownik przepracował mniej dni roboczych niż w miesiącu poprzednim - por. ust. 280 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.