kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Gazeta Podatkowa nr 75 (1325) z dnia 19.09.2016

Świadczenie chorobowe dla pracownika z minimalnym wynagrodzeniem

Pracownik od marca 2015 r. świadczy pracę w pełnym wymiarze godzin za wynagrodzeniem minimalnym. Na początku września br. przez 5 dni był niezdolny do pracy i z tego tytułu przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Licząc takie wynagrodzenie zazwyczaj brałam średnią z 12 miesięcy. Wynagrodzenie minimalne wzrosło w 2016 r. w stosunku do 2015 r. Czy do obliczenia chorobowego powinnam przyjąć tylko kwotę obowiązującego w br. wynagrodzenia minimalnego wynoszącego 1.850 zł? (pytanie nr 1034951)

NIE. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność powstała przed upływem wymienionego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Tak wynika z art. 36 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Za sprawą przepisów K.p. wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Skoro pracownik uczestniczki forum zatrudniony jest od marca 2015 r., a stał się niezdolny do pracy we wrześniu br., podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od września 2015 r. do sierpnia 2016 r.

Ponieważ ustawodawca, określając kryteria dotyczące ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych zagwarantował dla pracowników minimalną wysokość takiej podstawy, należy upewnić się, czy ustalona dla pracownika podstawa nie jest niższa od zagwarantowanej przepisami. W myśl art. 45 ustawy zasiłkowej, z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa od kwoty:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę,
     
  • stanowiącej 80% minimalnego wynagrodzenia - w okresie pierwszego roku pracy przypadającego do 31 grudnia 2016 r.,

po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.


Kalkulator najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Najniższa podstawa wymiaru świadczenia chorobowego w 2016 r., obowiązująca pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1.596,36 zł, a w pierwszym roku pracy - 1.277,09 zł. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy najniższa podstawa ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Przykład

Pan Sławek został zatrudniony od 1 marca 2015 r. Pracodawca zatrudnił go w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem minimalnym. Wynagrodzenie minimalne przysługujące w momencie zatrudnienia wynosiło 1.750 zł. Z uwagi na wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenie zasadnicze należne panu Sławkowi uległo podwyższeniu do kwoty 1.850 zł.

W okresie od 5 do 9 września 2016 r. pan Sławek był niezdolny do pracy. Ponieważ była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2016 r., za okres 5 dni przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe.

Do ustalenia podstawy wymiaru przysługującego wynagrodzenia chorobowego pracodawca przyjął przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od września 2015 r. do sierpnia 2016 r. Podstawa ta wyniosła 1.567,60 zł, co wynika z następujących wyliczeń:

   (1.750 zł - 239,93 zł) × 4 m-ce = 6.040,28 zł,

   (1.850 zł - 253,64 zł) × 8 m-cy = 12.770,88 zł,

   (6.040,28 zł + 12.770,88 zł) : 12 m-cy = 1.567,60 zł.

Ponieważ ustalona faktyczna podstawa wymiaru świadczenia chorobowego okazała się niższa od minimalnej gwarantowanej podstawy wymiaru (1.567,60 zł < 1.596,36 zł), obliczoną podstawę podnosi się do gwarantowanego minimum, wynoszącego 1.596,36 zł.

Przysługujące panu Sławkowi wynagrodzenie chorobowe za 5 dni niezdolności do pracy przypadającej we wrześniu 2016 r. wynosi 212,85 zł, co wynika z następujących wyliczeń:

   1.596,36 zł × 80% : 30 = 42,57 zł (stawka dzienna),

   42,57 zł × 5 dni = 212,85 zł.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.