kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (409) z dnia 1.04.2016

Ustalanie najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracownik jest zatrudniony od 1 lutego br. W umowie o pracę ma określone wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Od 3 marca 2016 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Wynagrodzenie za luty zostało obniżone o kilka dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy i w takiej wysokości należy je przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Czy podstawa ta może być niższa od kwoty najniższej?

Podstawa wynagrodzenia chorobowego nie może być niższa niż kwota najniższa obowiązująca w roku, w którym przypada niezdolność do pracy (tu w 2016 r.).

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w następnym miesiącu po podjęciu pracy, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustala się przyjmując wynagrodzenie za pierwszy pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, czyli za miesiąc:

  • poprzedzający powstanie niezdolności do pracy, jeśli pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia tego miesiąca,
     
  • w którym powstała niezdolność do pracy, jeżeli miesiąc poprzedzający jest niepełnym kalendarzowym miesiącem zatrudnienia.

Powyższe wynika z art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownik jest zatrudniony od 1 lutego br., a niezdolność do pracy powstała w marcu br., zatem podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło wynagrodzenie za luty 2016 r. (pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika).

Jeżeli wynagrodzenie wliczane do podstawy wymiaru zostało obniżone, to przed jego uwzględnieniem należy je uzupełnić.

Ważne: Uzupełnienia wynagrodzenia przed wliczeniem go do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dokonuje się w przypadku, gdy jego zmniejszenie nastąpiło z powodu nieobecności usprawiedliwionej.

Wskazniki i stawki
Najniższe podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl.

W razie więc nieuzyskania wynagrodzenia za część miesiąca z przyczyn nieusprawiedliwionych do podstawy przyjmuje się wynagrodzenie osiągnięte w tym miesiącu, bez uzupełniania jego wysokości za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Należy jednak mieć na uwadze najniższą podstawę wymiaru świadczenia. Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może ona być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (dla pracownika w pierwszym roku pracy - od kwoty 80% ww. wynagrodzenia), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia. Oznacza to, że podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika będącego w drugim lub w kolejnym roku pracy, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w 2016 r. nie może być niższa niż 1.596,36 zł (1.850 zł - 253,64 zł).

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 lutego 2016 r. w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w wysokości 1.850 zł. W miesiącu tym był przez 3 dni nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych i uzyskał wynagrodzenie w wysokości 1.585,76 zł (po pomniejszeniu o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne - 1.368,35 zł).

W marcu 2016 r. był przez 3 dni niezdolny do pracy z powodu choroby. Faktyczne wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego było niższe od najniższej podstawy wymiaru (1.368,35 zł < 1.596,36 zł), zatem wysokość tego świadczenia obliczono, przyjmując do podstawy jego wymiaru kwotę 1.596,36 zł. Za 3 dni choroby pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 127,71 zł, tj. 1.596,36 zł x 80% : 30 = 42,57 zł (stawka dzienna); 42,57 zł x 3 dni = 127,71 zł.

Gdyby nie miała miejsca nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy, to podstawa wymiaru świadczenia również wynosiłaby 1.596,36 zł.


Zwracamy uwagę!
Podstawa wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika pełnoetatowego wraz ze składnikami, do których zachowuje on prawo w okresie pobierania świadczenia, nie może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą stopie procentowej składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków pracownika (por. ust. 241 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). Gdyby więc obok wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymywał składnik wynagrodzenia, do którego zachowuje prawo w okresach absencji chorobowej (np. do dodatku za staż pracy niepomniejszanego za okresy nieobecności w pracy z powodu choroby), to w celu porównania podstawy wymiaru z kwotą najniższą należałoby przyjąć także kwotę tego dodatku.

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.