kalkulatory wynagrodzeń, kalkulator płac, obliczanie wynagrodzenia
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (898) z dnia 10.12.2015

Obliczenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca i wypełnianie ZUS Z-3 w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Pracownik zatrudniony od 1 maja br. otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. W okresie od 9 do 22 listopada 2015 r. przebywał na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński za ten okres będzie wypłacał ZUS. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oraz w jaki sposób wypełnić ZUS Z-3, jeśli pracownik chorował 2 dni w lipcu i 4 dni w październiku 2015 r.?

Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w sytuacji, gdy pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego, oblicza się według zasad określonych przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 62, poz. 289 ze zm.), dalej: rozporządzenia o wynagrodzeniu.

W myśl § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu, w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Kalkulatory
Kalkulator wynagrodzeń dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz, że miesięczne wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę wynosi 1.750 zł. Za przepracowaną część listopada 2015 r. pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 933,38 zł, zgodnie z wyliczeniem:

  • 1.750 zł : 30 = 58,33 zł,
     
  • 58,33 zł × 14 dni urlopu ojcowskiego = 816,62 zł,
     
  • 1.750 zł - 816,62 zł = 933,38 zł.

Po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy pracownik otrzyma 716,92 zł, według wyliczenia:

wynagrodzenie brutto: 933,38 zł
kwota zmniejszająca podatek: przysługuje
składka emerytalna: (9.76%) 91,10 zł
składka rentowa: (1.5%) 14,00 zł
składka chorobowa: (2.45%) 22,87 zł
składki na ubezpieczenia społeczne: 127,97 zł
podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 805,41 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne: (9%) 72,49 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu: (7.75%) 62,42 zł
koszty uzyskania przychodu: 111,25 zł
podstawa obliczenia zaliczki: 694,00 zł
zaliczka na podatek: (18%) 78,59 zł
zaliczka do urzędu skarbowego: 16,00 zł
wynagrodzenie netto: 716,92 zł.

Jeśli chodzi o wypełnienie zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3, to należy w nim wpisać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej, podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (tu: urlop ojcowski). Co jednak istotne, nie ustala się na nowo podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe - art. 43 ustawy zasiłkowej.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, wystąpiła taka sytuacja, bowiem pracownik chorował w lipcu i w październiku 2015 r. Pomiędzy okresami pobierania świadczeń chorobowych nie wystąpiła więc przerwa trwająca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe. W związku z tym podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od maja do czerwca 2015 r., czyli za miesiące poprzedzające pierwszy okres choroby (trwającej w lipcu 2015 r.).

W zaświadczeniu ZUS Z-3 należy więc wpisać wynagrodzenie za maj i czerwiec 2015 r.

Aktywne druki i formularze
Druk ZUS Z-3 dostępny jest w serwisie
www.druki.gofin.pl

w dziale Zasiłki i świadczenia

www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.